Stor efterspørgsel efter 3D-grafikere

De danske virksomheder står i kø for at hyre 3D-grafikere. Efterspørgslen er så stor at firmaerne har svært ved at skaffe kvalificerede medarbejdere.

I takt med at computeranimerede film og spil som Shrek og The Sims har overtaget fra de traditionelle tegnefilm og brætspil er efterspørgslen efter 3D-grafikere steget nærmest eksplosivt. Det største uddannelsessted for 3D computergrafik og -animation i Norden, danske Truemax academy, fortæller at man har svært ved at følge med efterspørgslen efter nyuddannede grafikere. Det har fået Vanløse-firmaet til at udvide og optage nye studerende til august.

»Mange tror fejlagtigt at det kun er sjov og leg at lave computerspil og computeranimerede film. Derfor går vi målrettet efter at håndplukke studerende med den rette indstilling kombineret med kreativitet og teknisk flair. De har de bedste forudsætninger for at gennemføre og efterfølgende få job,« siger Maytham Fahmi, der er adm. direktør i Truemax academy.

Han fortæller at der er speciel stor efterspørgsel på de 2-årige uddannelser til 3D Digital Artist og 3D Game Artist. Her kommer de studerende igennem hele den kreative og højteknologiske proces det er at udvikle moderne animationsfilm og computerspil.

Ifølge uddannelsesstedets egne oplysninger er det 90 pct. af de studerende, der får et relevant job efter studiet.

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S