EU-kommissær truer internetudbydere for at sikre borgere et frit internet

Skypes lobbyisme virker: Nu presser EU-kommissær teleselskaber for at sikre fri konkurrence.

Artikel top billede

Sidste år brokkede Skype sig til EU-Kommissionen over, at nogle teleselskaber, eksempelvis svenske 3, havde forbudt brug af deres VoIP-tjeneste på mobilen.

Nu går EU-kommissær for den digitale dagsorden, Neelie Kroes, i brechen for fri konkurrence på internetudbydernes netværk.

"Jeg er fast besluttet på at sikre, at borgere og virksomheder i EU kan nyde fordelene ved et åbent og neutralt internet uden skjulte restriktioner og til de hastigheder, som deres internetudbyder har lovet," siger Neelie Kroes i en erklæring.

Hun iværksætter en undersøgelse, der skal vise, hvordan internetudbydere i hele Europa forholder til det kontroversielle emne netneutralitet. Det er BEREC, unionens teleagentur, der skal undersøge, om internetudbyderne eksempelvis blokerer eller sløver specifikke, lovlige internettjenester. Kommissæren anerkender dog, at teleselskaber kan være tvunget til "traffkprioritering", specielt i tilfælde af flaskehalser i travle perioder på nettet. Det er eksempelvis en funktion, der gør at lyd kommer før billeder, så brugeren får den mest optimale oplevelse, hvis al dataen ikke kan nå frem til tiden.

 

Truslen er tung regulering

Hvis kommissæren er utilfreds med resultatetet af undersøgelsen, der forventes færdig senere i år, truer hun med regulering fra EU. Det er en alvorlig trussel over for en branche, som traditionelt har arbejdet hårdt for at undgå specifik detailregulering fra Bruxelles.

Som det er lige nu, hvor EU's telekompakken træder i kraft 25. maj, skal de enkelte medlemslande arbejde for, at deres borgere kan tilgå og benytte tjenester efter deres eget valg. Det er altså blot nogle højtflyvende principper, som lige nu gælder.

I Danmark har Folketinget dog vedtaget en paragraf i den nye telelov, der giver videnskabsministeren lov til at vedtage regler for netneutralitet. Den slet skjulte trussel, som ligger i gummiparagraffen, fik for to uger siden de danske teleselskaber til at vedtage et sæt fælles brancheprincipper, som dog giver de enkelte internetudbydere mulighed for at diskriminere internettjenester i specifikke abonnementer, hvor forbrugeren dog er orienteret om forskelsbehandlingen. Så vidt vides har ingen danske internetudbydere dog planer om at diskriminere specifikke tjenester såsom Skype.

De værktøjer, som EU-kommissæren truer med at tage i brug, er enten uformelle retningslinjer eller nye lovkrav fra Bruxelles. Alt efter behov.

"Hvis dette viser sig at være utilstrækkeligt, er jeg klar til at forbyde blokering af lovlige tjenester eller applikationer," siger EU-kommissæren.

Hun skal dog, inden eventuelle nye lovkrav skulle træde i kraft, have opbakning fra både EU's medlemslande og EU-Parlamentet, som tidligere i forbindelse med de lobbyist-ombejlede forhandlinger om telekompakken afviste at indføre stramme krav på området.

I USA, hvor konkurrencen på telemarkedet er mindre end i Europa, er netneutralitet et langt mere omdiskuteret emne. De amerikanske telemyndigheder FCC har vedtaget nye regler for netneutralitet, mens republikanerne indtil videre uden held har forsøgt at sætte en stopper for reguleringen, som de anser for at være unødvendig.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job