Facebook kender dig selv hvis du ikke er medlem

Facebook ved en masse om dig selvom du ikke bruger tjenesten. Overrasket?

Det er en kendt sag at Facebook har temmelig mange informationer om sine medlemmer. Det er jo trods alt os selv, der fortæller Facebook alt om vores interesser, vores venner og kolleger. Men måske er det lidt mere overraskende, at Facebook også ved ganske meget om dig, selvom du ikke er medlem.

Hvis man ikke allerede har en Facebook-konto vil man typisk opleve at få sendt invitationsmails til Facebook fra vennerne. Det er jo helt normalt. Men det er straks mere mærkeligt, at disse mails indeholder lister med forslag til andre Facebook-medlemmer, som du måske kender. Hvordan kan Facebook vide noget om, hvem dine venner er, når du end ikke er medlem af Facebook?

Nu kunne man måske tro, at der blot er tale om venner af den person, der nu har sendt invitationsmailen. Men det er ikke tilfældet, skriver tyske heise online, der har kigget nærmere på en sådan invitationsmail fra Facebook. I det konkrete tilfælde undrede modtageren - som altså ikke var på Facebook - sig over, at han kendte stort set alle personerne på listen i invitationsmailen - men den person, der havde sendt invitationen, kendte ikke dem alle sammen.

Så hvordan kan Facebook vide så meget om, hvem der er dine venner, selvom du ikke er eller har været medlem af tjenesten? Er det et tilfælde eller er Facebook pludselig blevet alvidende?

Generelt må man sige at Facebook er meget, meget god til at samle og analysere informationer om internet-brugerne - både dem, der er medlem, og dem, der ikke er. Når du installerer Facebook-applikationen til iPhone, tilbyder den eksempelvis at overføre alle kontakter på mobilen til Facebook. Så har tjenesten straks en hel kontaktliste med navne, numre og mailadresser. Og når du opretter en ny Facebook-konto tilbyder tjenesten at gennemsøge din indbakke for at finde venner. Endnu et læs data til det sociale netværk.

Det kunne også tænkes, at Facebook f.eks. gemmer oplysninger om de personer, som brugerne har søgt efter, men ikke fundet på netværket, og bruger disse data til at generere nye vennelister. Eller at Facebook forsøger at matche brugere, der deler den samme hjemby, skole eller arbejdsgiver.

Så er det heldigt, at der findes en lettere skjult  funktion på Facebook, hvor man kan bede om at få slettet alle de kontakter der er importeret.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,