Kunderne skylder TDC flere penge

TDC svarer nu igen i sagen om de 16 millioner kroner, som telekoncernen skylder kunderne. Der er flere kunder, som skyldes os penge end omvendt, siger TDC til ComON.

Telekoncernen TDC tager nu til genmæle. TDC er kommet i mediernes modvind, fordi det er kommet frem, at TDC-kunderne gennem de sidste fem år, er blevet snydt for 16 millioner kroner. Det er penge, som kunderne har tilgode, men glemt at indløse hos teleselskabet.

»Uden at kende de præcise tal, er jeg ret sikker på, at det er flere penge, vi mister den anden vej. Jeg tror, at der er flere kunder, som skylder os penge end, der er kunder, som vi skylder penge,« siger TDCs kommunikationsdirektør Ulf Lund til ComON.

Dataloven forbyder TDC og andre teleselskaber at registrere kunderne ved deres CPR-nummer. De må kun registrere kundens navn og adresse. Hvis kunden flytter og har penge til gode, kan det derfor være svært at finde vedkommende. Men dette virker også den anden vej. Kunder, som skylder TDC penge, tegner sig nemlig for et større beløb ifølge TDC.

»Når man ikke betaler, så er det typisk hele regningen, man ikke betaler. Når vi skylder penge til kunder, så er det typisk kun en del af abonnementet, som kunden skal have tilbage. Derfor kan jeg næsten med sikkerhed sige, at vi har flere penge ude og svømme end omvendt,« siger TDCs kommunikationsdirektør.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job