Dansk hjemmeside for rally-fans

Lige nu afvikles en af de største begivenheder indenfor dansk motorsport i 1999-sæsonen. Der er to danske rallyteams til start i det spanske VM-rally Int. 35. Rallye Catalunya-Costa Brava.


Hoved-interessen samler sig om Henrik Lundgaard og Freddy Pedersen i en fabriksbygget Toyota Corolla WRC 4WD, som efter førstedagen ligger på en samlet 16. plads. Lige i bagkofangeren kommer dog Kristian Poulsen og Leif Heick i deres Ford Escort Cosworth WRC 4WD, der indtager en komfortabel 22. plads generelt. På nuværende tidspunkt er der afviklet 104 km. hastighedsprøver.


Intet er dog på nogen måde afgjort endnu, idet VM-rallyet fortsætter frem til onsdag d. 21. marts med yderligere 11 hastighedsprøver med en samlet længde på 270 km.


Begge danske rallyteams har etableret sig på Internettet med løbende informationer på adresserne users.cybercity.dk/~ccc31278 og autosport.dk/valvoline.


En ny dansk hjemmeside, www.rally-racing.dk, bringer de seneste nyheder fra rallyet. En af ide-personerne har været Åge Kirketerp Jensen fra Varde: - Rally-Racing.dk er påtænkt som et anden generations web-site, hvor vi introducerer noget af den nyeste IT-teknologi. Således har vi flere gange dagligt under VM-rallyet haft live-interviews fra rallyteamene, som netsurferne kan afspille hjemme på deres computer.


Interessen for VM-rallyet er overvældende både i Spanien og i hele Europa. Således er to hastighedsprøver blevet sløjfet, fordi publikums-tilstrømningen har været for stor.


- VM-rallyets officielle web-site er så velbesøgt, at det afvikles på fire parallelle web-servere for blot at følge en smule med efterspørgslen, fortsætter Åge Kirketerp Jensen. - Det har derfor været lidt af en kamp at skaffe dugfriske resultater, men det er heldigvis lykkedes forbavsende godt ind til nu.


Hjemmesiden har foreløbig koncentreret sig om dansk rallysport i ind- og udland. Fremover vil web-stedet også blive udbygget med banesport, når denne gren af motorsporten får trukket racerbilerne ud af garagen først i maj.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ed A/S
    Salg af hard- og software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere