Oracle øger bemandingen i Århus

Oracle Danmark udvider bemandingen på sit kontor i den nordlige del af Århus.

Oracle Danmark udvider bemandingen på sit kontor i den nordlige del af Århus. Det sker blandt andet på baggrund af Oracles øgede satsning på større kunder, partnersalg og en fremgang i salget af konsulentydelser, forklarer leverandøren.

Udvidelsen sker bredt, således ansættes der medarbejdere på både salgs-, konsulent-, partner- og udviklingsområdet. I den nærmeste fremtid starter seks nye ansatte på kontoret - og flere kommer til, oplyses det.

I løbet af det næste år forventer Steen Knudsen, der er salgsdirektør og chef for Oracles Jyllands-kontor, en fordobling i antallet af medarbejdere.

»Vi satser hårdt på at udbygge vore aktiviteter i Jylland, herunder vores samarbejde med eksisterende kunder og partnere. På begge områder har vi store forventninger. Vores satsning er blevet modtaget meget positivt, og vi ser lyst på fremtiden,« siger Steen Knudsen.

Han mener, det er af stor værdi for en virksomhed som Oracle at have et selvstændigt kontor i Vestdanmark.

»En lang række virksomheder og partnere sætter stor pris på nærhed - og der er vel stadig noget om, at jyder handler bedst med jyder,« tilføjer Steen Knudsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job