Twitter afviser salg til Apple

Apple har angiveligt forsøgt at købe Twitter for 700 millioner dollar. Men Twitter-medstifter Biz Stone afviser, at selskabet er til salg.

Twitter-medstifter Biz Stone har i et tv-interview afvist rygterne om, at firmaet er tæt på at blive solgt. I starten af uger kunne flere amerikanske medier fortælle, at Apple er parat til at betale 700 millioner dollar for Twitter.

Den populære mikroblogging-tjenester hvor brugerne kan sende korte beskeder med op til 140 tegn har fået enorm succes. Siden starten af året er Twitter vokset fra 10 millioner til 25 millioner brugere.

Og mange kendte bruger Flickr til at kommunikere med deres fans, herunder Britney Spears, Ashton Kutcher og Stephen Fry.

Problemet for Twitter er dog, at selskabet mangler en forretningsmodel og indtil videre ikke har været i stand til at tjene penge. Twitter beskæftiger kun 29 medarbejdere.

Facebook har angiveligt forsøgt at købe tjenesten for 500 millioner dollar, men blev afvist, og der går også rygter om, at Google har interesse for tjenesten. Senest er det så Apple, som skulle være parat til at købe Twitter.

Men Biz Stone fastholder, at Twitter slet ikke er til salg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse