Intel præsenterer Tualatin

En stribe nye mobile processorer fra Intel skal konkurrere med lignende produkter fra AMD og Transmeta.

En af de mest spændende nyheder på Intels "Developers Forum" i San Jose var den nye mobile Tualatin-processor. Modellen er den første Intel-processor med 0.13-mikron-teknologi; dagens desktop- og mobil-processorer er fremstillet med 0.18-mikron-teknologi. Tualatin blev demonstreret i en Dell-notebook, der kørte med over 1 GHz.


Indtil nu er Intel tilbageholdende med at afsløre detaljer om Tualatin. Processoren er baseret på den nuværende Pentium III Mobile, men indeholder flere nye komponenter. En Intel-talsmand afviser, at Tualatin bygger på en mobil version af Pentium 4 - denne processor kommer ikke før til næste år.


Tualatin bliver lanceret i årets andel halvdel - det endelige navn er endnu ikke offentliggjort - og skal i første omgang indbygges i mobile computere i alle størrelser, f.eks. subnote-books, mini-notebooks og større bærbare pc'er. En desktop-version af Tualatin kommer også på markedet i år, fortæller Intel.


Processoren bliver ledsaget af et nyt chipsæt, 830M, der skal erstatte Intels 440BX chipsæt til mobile pc'er. Det nye chipsæt bruger SDRAM og indeholder muligvis integreret grafik.


(Kilde: PCworld.com)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere