Bliver Kinect brugt til at se ind i din stue?

En af Microsofts topmedarbejdere antyder, at Kinect bruges til at samle data om brugerne. Softwaregiganten dementerer.

Artikel top billede

Forestil dig, at reklamefirmaer kan anbringe et kamera i din stue og følge med i, hvad du foretager dig, hvem du er sammen med og hvordan dit humør er. Det ville være en fantastisk mulighed for at tilbyde målrettet reklame – kameraet kan f.eks. skelne mellem, om stuen er fuld af mænd (ølreklame!) eller kvinder (mode, kosmetik). Men der er nok ingen af os, der vil acceptere at få et sådant kamera installeret i vores stue.

Hvad nu, hvis man kunne få forbrugerne til selv at købe og installere kameraet ved at kalde det for en controller til en spilkonsol? En controller, der registrerer alle dine bevægelser og overfører dem til spillet. Microsoft har netop lanceret sin meget omtalte Kinect-udvidelse til Xbox 360, som netop består af et kamera der skal installeres i stuen.

I sidste uge kom Microsofts Chief Operation Officer Dennis Durkin med en meget overraskende udtalelse på et investormøde. Han fortalte, at Microsoft kan bruge Kinect-kameraet til at samle data om brugerne og benytte disse data til at levere personaliseret reklame.

”Vi kan tilpasse indhold baseret på hvem du er. Hvor mange personer er i rummet når reklamen bliver vist, hvor mange personer er i rummet når der spilles, hvordan forholder de sig til spillet? Hvordan forholder de sig til en sportsbegivenhed? Står de op? Er de begejstrede? Hvilket tøj har de på?”, sagde Dennis Durkin på mødet.

Denne udtalelse vækker minder om det totale overvågningssamfund i science fiction-romanen 1984 og det har fået en række medier, herunder Wall Street Journal og Engadget, til at se nærmere på sagen.

Allerede i dag er det jo meget muligt at udarbejde en meget detaljeret profil baseret på din webadfærd og levere annoncer der er skræddersyet til din smag og dine præferencer. Det sker f.eks. på Facebook, hvor du selv fortæller om dine interesser og hobbyer. Men et overvågningskamera i stuen er alligevel en anden ting.

Microsofts egne brugerbetingelser for Kinect forbyder faktisk, at data må bruges af tredjeparter til at levere personaliseret reklame. Så det ser ud til, at Dennis Durkin har været lidt for hurtig på aftrækkeren.

I en e-mail til Wall Street Journal afviser Microsoft da også at man har tænkt sig at bruge Kinect til at samle data til annoncører. Desuden understreger Microsoft, at man respekterer brugerens privatliv.

Dermed skulle sagen egentlig være slut. Men Microsoft har ikke forklaret, hvorfor Dennis Durkin kom med den bombastiske udtalelse i sidste uge.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job