Stor fremgang for online-analysefirma

Det danske analysefirma Enalyzer voksede eksplosivt i 2004, og den tendens ser ud til at fortsætte.

I 2004 voksede omsætningen i det danske analysefirma Enalyzer med 78 procent til 14 millioner kroner. Og det ser ud til at fortsætte, da man hos Enalyzer venter en stigning på 80 procent i 2005, der betyder en omsætning på 25 millioner kroner. Heraf ligger 70 procent af stigningen på HR-området, Human Resource.

»For det første har vi stærke produkter, både på software- og konsulentsiden, og så er der en stigning i markedet, da folk mere og mere forstår vigtigheden i at måle,« siger direktør i Enalyzer, Jakob Roed, til ComON.

Enalyzer udvikler og leverer online, dialogbaserede analyser til både private virksomheder og offentlige organisationer. To af de ting, Enalyzer slår på tromme for, er, at analyseresultaterne allerede ligger klar sekunder efter respondenterne har svaret, og at analyserne kan iværksættes på få timer. Og Jakob Roed har et godt bud på, hvorfor netop Enalyzers løsninger er så efterspurgte.

»Det er jo, fordi vi både har software og rådgivning. Og fordi vi er meget fleksible overfor, hvor meget kunden vil outsource til os eller have liggende hos sig selv,« siger han og tilføjer, at Enalyzers produkter placerer sig i den høje ende af markedet.

Han ser også positivt på fremtiden.

»Det ser lovende ud. Markedet er blevet endnu mere modtageligt over for målinger. Jeg mener, at vi har et godt udgangspunkt for at blive større, da vi har godt fat i både de store og mindre virksomheder,« siger han.

Firmaet blev startet i 2000, da Roed sammen med to andre spurgte sig selv, om der var et marked for at outsource analyser og derved øge antallet af analyser til gavn for virksomhederne. I 2002 kom de første sorte tal på bundlinjen, og siden da er det kun gået én vej, og i år har man i gennemsnit ansat to nye medarbejdere hver måned.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS