Microsoft har planer om at udvikle sin egne spil til Facebook. Det skriver nyhedstjenesten Golem.de med henvisning til en kilde hos softwarefirmaet. Som ComON tidligere har beskrevet, er der opstået en hel industri med spil som Farmville og Mafia Wars til Facebook. Alene Farmville har mere end 60 millioner brugere. Det er en guldrandet forretning, og de største udgivere af Facebook-spil har hver en trecifret millionomsætning.
Men mange af spilfirmaerne bruger metoder, som i bedste fald kan betegnes som uetiske, og i værste fald direkte grænser til svindel og bedrag. De lokker brugerne til at acceptere forskellige former for "tilbud", f.eks. ringetone-abonnementer, som hurtigt kan blive en meget dyr fornøjelse.
Og pengene lander i sidste ende hos Facebook og MySpace gennem de annoncer, som f.eks. Zynga bruger til at reklamere for Farmville og andre spil.
Hvis Microsoft vælger at gå ind på dette marked, så bliver der formodentlig ryddet op. Verdens største softwarefirma kan næppe tillade sig at bruge de samme lyssky metoder til at tjene penge på Facebook-spil som de nuværende spiludbydere.
Det ventes at Microsoft i løbet af kort tid vil komme med en officiel meddelelse om de nye Facebook-spil. Microsoft har netop udvidet et udvidet søgesamarbejde med Facebook og Microsoft investerede 240 mio. dollar i Facebook tilbage i 2007.
En af de tre største udbydere af Facebook-spil, Playfish, blev i slutningen af 2009 opkøbt af Electronic Arts. Andre store spiludgivere har også planer om spil til sociale netværk, herunder Take 2, som arbejder på en Facebook-version af det klassiske Civilization.