Farvel til firewire på mac'er

Apple har uden at fortrække en mine fjernet firewire-understøttelsen fra alle iPods. I følge rygter vil de kommende Intel-iBooks gå samme vej.

Skønt Apple igennem længere tid har været kraftig fortaler for udbredelsen af FireWire i forhold til USB 2, så lader det mere og mere til at FireWire går i glemmebogen.

Først fjernede man FireWire-understøttelsen fra iPods og nu tyder flere rygter på, at Apple vil gøre det samme med i hvert fald den første Intel-iBook. Hvad der skal ske med Apples øvrige produktkatalog er endnu uvist.

En af de ting Apple i så fald skal løse bliver at integrere "Target disk Mode" med USB 2, såfremt denne funktion skal overleve i en ny iBook. Men, her kan gode gamle USB-trofaste Intel sikkert hjælpe.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job