Wikileaks er online igen

Den omstridte hjemmeside Wikileaks.org er nu online igen. Et forsøg på at lukke webstedet viste sig hurtigt at være meningsløst.

En amerikansk dommer har ændret sin mening og ophævet sit eget forbud mod internet-tjenesten Wikileaks.org. Den fungerer som en platform for anonym offentliggørelse af fortrolige dokumenter. I den konkrete sag har den schweiziske bank Julius Baer klaget over, at Wikileaks.org er brugt til at sprede dokumenter der angiveligt viser, at banken har været involveret i hvidvaskning og skattesvindel på Cayman øerne.

Dommeren krævede efterfølgende, at internet-udbyderen Dynadot skulle fjerne domænenavnet Wikileaks.org fra sine servere - og dermed reelt lukke webstedet. Det blev dog hurtigt spejlet i en række andre lande, og rettens forbud viste sig dermed at være meningsløst.

Det har dommer Jeffrey White nu selv erkendt og ophævet sit eget forbud - blandt andet med henvisning til, at det er umuligt at fjerne de omstridte informationer fra nettet.

Flere amerikanske borgerrets-organisationer som Electronic Frontier Foundation (EFF) og American Civil Liberties Union (ACLU) har forsvaret Wikileaks.org og anført at rettens forbud mod sitet er en krænkelse af ytringsfriheden.

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job