Nedbrud rammer 23.000 Dataløn-kunder

Et nedbrud hos Dataløn betød, at mere end 23.000 danske virksomheder ikke har kunne indberette lønoplysninger fra fredag eftermiddag til mandag formiddag.

Mere end 23.000 virksomheder kunne ikke indberette lønoplysninger til Dataløn i perioden fra fredag eftermiddag til mandag formiddag. Problemet skyldtes et nedbrud i serverne hos firmaet Multidata, der står bag Dataløn. Fejlen blev først opdaget mandag morgen, men er nu rettet og systemet virker igen.

»De kunder, der anvender vores produkt DataLøn har været forhindret i at komme i forbindelse med produktet via internettet. Vi kunne omkring klokken 10.30 mandag konstatere, at produktet nu er fuldt ud fungerende igen, og vi har en task force igang med at undersøge årsagen til denne midlertidige fejl,« siger kundedirektør Bent Jensen til IT-avisen ComON.

I alt bruger mere end 77.000 danske virksomheder Dataløn til at administrere lønudbetalingerne. Langt hovedparten, omkring 70 procent, bruger blanketter eller en modem-baseret pc-løsning, og de var ikke berørt af nedbruddet. Det var til gengæld de resterende 30 procent af kunderne, svarende til over 23.000 virksomheder, som har adgang til Dataløn via internettet. I morgen, tirsdag den 26. oktober, er sidste frist for indlevering af data til Dataløn for udbetalingen af løn for oktober.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil