Traileren til "De To Tårne" findes ikke på filmens officielle hjemmeside, men den kan hentes i QuickTime-format hos flere fansites. QuickTime-filmen fylder omkring 6 MB og har en længde på to minutter.
Den viser en række scener fra filmen, som kommer i biograferne til december. "De To Tårne" fortsætter, hvor den første film sluttede, og fortæller om Frodos rejse mod Mordor og opgøret med Saruman.
De tre film blev optaget samtidig, men anden og tredje del befinder sig stadig i post-produktion. "Kongen vender tilbage" får premiere i december 2003.
Filmselskabet Warner vil ikke kommentere, hvordan traileren er sluppet ud på nettet, men det var angiveligt planlagt at den først skulle offentliggøres i næste uge.
Foruden standard-traileren kan man også hente en længere preview-film på omkring fire minutter i Quicktime-format.
Links: