ATP i juridisk slagsmål med TDC-købere

Pensionsselskabet ATP fortsætter kampen mod de kapitalfonde, der er ved at købe TDC. ATP mener ikke selskabet lovligt kan tvinges til at sælge sine TDC-aktier.

I ATP-hovedkvarteret i Hillerød fortsætter man indædt kampen mod de fem kapitalfonde, der er ved at købe TDC, på trods af at fondene sidder på mere end 85 procent af aktierne i teleselskabet. Pensionsselskabet holder fast på sin aktiebeholdning, der udgør 5,51 procent, og mener ikke at de nye hovedaktionærer kan tvinge ATP og andre mindretalsaktionærer ud, sådan som det er planen.

»Vi tror ikke på, at vi og andre aktionærer, som siger nej, lovligt kan tvinges ud,« siger fondsdirektør Bjarne Graven Larsen fra ATP til Børsen, med henvisning til fondenes plan.

Hvis fondene opnår mere end 90 procent af aktierne, kan man ifølge dansk lov tvangsindløse de eksisterende aktionærers aktier. Fondene har givet ATP og de øvrige tilbageværende aktionærer frist til fredag til at sælge deres aktier, og hvis fondene til den tid har over 90 procent, kan de dermed tvangsindløse de sidste.

Men lykkes det ikke fondene at få 90 procent, kan de, ifølge amerikansk lov, alligevel indløse de resterende aktionærers aktier.

Fondene har indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling, og hvis ikke alle mindretalsaktionærer møder frem kan fondenes aktiebeholdning komme til at udgøre mere end 90 procent af de fremmødtes aktier, og dermed mener de at kunne gennemføre tvangsindløsningen og sikre sig 100 procent kontrol med det danske teleselskab.

ATP har nu bedt Fondsbørsen tage stilling til sagen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos