ATP i juridisk slagsmål med TDC-købere

Pensionsselskabet ATP fortsætter kampen mod de kapitalfonde, der er ved at købe TDC. ATP mener ikke selskabet lovligt kan tvinges til at sælge sine TDC-aktier.

I ATP-hovedkvarteret i Hillerød fortsætter man indædt kampen mod de fem kapitalfonde, der er ved at købe TDC, på trods af at fondene sidder på mere end 85 procent af aktierne i teleselskabet. Pensionsselskabet holder fast på sin aktiebeholdning, der udgør 5,51 procent, og mener ikke at de nye hovedaktionærer kan tvinge ATP og andre mindretalsaktionærer ud, sådan som det er planen.

»Vi tror ikke på, at vi og andre aktionærer, som siger nej, lovligt kan tvinges ud,« siger fondsdirektør Bjarne Graven Larsen fra ATP til Børsen, med henvisning til fondenes plan.

Hvis fondene opnår mere end 90 procent af aktierne, kan man ifølge dansk lov tvangsindløse de eksisterende aktionærers aktier. Fondene har givet ATP og de øvrige tilbageværende aktionærer frist til fredag til at sælge deres aktier, og hvis fondene til den tid har over 90 procent, kan de dermed tvangsindløse de sidste.

Men lykkes det ikke fondene at få 90 procent, kan de, ifølge amerikansk lov, alligevel indløse de resterende aktionærers aktier.

Fondene har indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling, og hvis ikke alle mindretalsaktionærer møder frem kan fondenes aktiebeholdning komme til at udgøre mere end 90 procent af de fremmødtes aktier, og dermed mener de at kunne gennemføre tvangsindløsningen og sikre sig 100 procent kontrol med det danske teleselskab.

ATP har nu bedt Fondsbørsen tage stilling til sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job