Microsoft blærer sig med lille IE-tilbagegang

Et tvunget valg af browser skulle sikre lige konkurrence, men har ikke rykket stort ved danskernes browservalg.

”Internetbrugere vælger den sikre browserløsning.”

Sådan lyder overskriften på en pressemeddelelse fra Microsoft. Beskeden kommer efter, at softwarefirmaet i efteråret blev tvunget til at tilbyde firmaets kunder at installere konkurrenternes browsere som en del af et forlig med EU-Kommissionen.

EU-Kommissionen mente, at Microsoft tidligere misbrugte firmaets position på markedet for styresystemer til at hindre konkurrence på browsermarkedet.

Microsoft skriver, at over halvdelen af de danske internetbrugere, der har Internet Explorer som standardbrowser, allerede er blevet bedt om at tage stilling til, hvilken browser de vil bruge som standardbrowser fremover.

Faldet for Microsofts Internet Explorer er ifølge analysefirmaet Netmarketshare gået tilbage med et par procentpoint. Før var 75 procent IE-brugere, nu er 73 procent.

”Vi ser positivt på den udvikling, der sker på browsermarkedet lige nu. For os at se er det et tegn på en stigende konkurrence blandt de browsere, der findes på markedet. Og konkurrencen er jo med til, at alle browserudbyderne lægger sig i selen for at tilbyde det bedste produkt til internetbrugerne,” siger Mortimer Liebman, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark.

Ifølge Microsoft Danmark er det for mange danskere et spørgsmål om, at deres pc bare skal fungere. Og derfor har flertallet af de adspurte hidtil valgt at fortsætte med Internet Explorer.

Microsoft har i pressemeddelelsen fået en ingeniørstuderende til at udtale sig om, hvorfor han kører Internet Explorer:

Som rutineret pc-bruger er ingeniørstuderende Anders Thomsen ofte den første i sin omgangskreds til at afprøve nye muligheder med it. På en af sine pc’er bruger han freeware-styresystemet Linux og browseren Firefox. Men på hans Windows-baserede pc vælger han at fortsætte med Internet Explorer.

”Jeg er godt tilfreds med Internet Explorer, og jeg havde allerede opdateret til Internet Explorer 8, da jeg fik valgskærmen. Den er sikker og pålidelig. Og i tillæg til de mange gode funktioner, som er indbygget, giver Internet Explorer også mulighed for at installere ekstra funktioner gennem toolbars,” siger Anders Thomsen.

“Selvom de fleste børnesygdomme ved de alternative browsere er ved at være løst, ser jeg stadig ingen grund til at tage chancer. Derfor fortsætter jeg med den browser, som jeg ved virker,” siger Anders Thomsen.

Udsendelsen af Windows-opdateringen "Valg af webbrowser" begyndte den 17. marts.

Et skærmbillede giver windowsbrugeren mulighed for frit at vælge en eller flere af de 12 mest populære browsere, herunder Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari og Opera. Hver browser bliver ledsaget af information fra producenten, der skal hjælpe forbrugeren til at foretage et frit og kvalificeret valg.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS