Japansk chipgigant holder liv i dansk tele-ekspertise

Renesas Mobile flytter ind i Sydhavnen. Næsten alle af de 100 ansatte kommer fra Nokias dødsdømte udviklingsafdeling.

Mens mange herhjemme begræder Nokias beslutning om at lukke udviklingsafdelingen i Københavns Sydhavn, så er der mindst ét firma, der formentligt har det helt fint med finnernes dispositioner.

Firmaet er Renesas Mobile. Det kom til verden sidste år som et spinoff fra Nokias frasolgte modem-forretning og den japansk chipgigant Renesas.

Fusionen er først rigtig gennemført nu, og forleden flyttede Renesas Mobile ind i nye lokaler i Københavns Sydhavn i den såkaldte teleghetto.

Renesas Mobile i Danmark beskæftiger godt 100 ansatte og næsten alle kommer fra Nokia. De forlod det finske selskab i december sidste år - få måneder før nyheden om lukningen af Nokias udviklingsafdeling i Danmark. Det skete, da Nokia som den sidste af de store telefonproducenter besluttede at nedlægge sin egen modem-afdeling.

Som et led i handlen blev knap 100 danske Nokia-folk sidende på en afspærret etage i Nokiabygningen ind til Renesas Mobile havde fået etableret sig med egne lokaler.

Med etableringen i Danmark har det japanske firma desuden fået adgang til en kæmpestor pool af potentielle medarbejdere: Skulle selskabet få brug for nye medarbejdere, findes der en rigelig forsyning af ingeniører, designere og udviklere med forskellige former for tele-ekspertise lige rundt om hjørnet i Nokiabygningen.

Direktøren i Renesas Mobile Kasper Hindsø siger til ComON, at tilstedeværelsen af kvalificeret og ledig arbejdskraft er en stor fordel for firmaet.

”Det er da meget fint for os at have den mulighed for at rekruttere, og vi har allerede et samarbejde med Nokias HR-afdeling,” siger han.

Renesas Mobile producerer komplette chipsets og modems til mobiltelefoner. Selskabet konkurrerer med globale aktører som Qualcomm og ST-Ericsson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect