Overfør musik mellem pc og HiFi-anlæg

Sony lancerer nu Net MD formatet på fire nye HiFi anlæg.

Sony lancerer nu Net MD formatet på fire nye HiFi anlæg. På den måde bliver det muligt at overspille hele sin musiksamling til computeren, der ved hjælp af Atrac eller Atrac3-formatet enkelt kan overføre numrene til en MiniDisc, der i komprimeret format kan rumme hele fire cd'er.

Udover bærbare Net MD vil Sony også lancere Net MD formatet til bilstereo, så man med få skiver har al musikken til rådighed overalt.

De fire nye HiFi modeller består dels af afspillerne MDS-NT1, MDS-JE980 samt MDS-JE780. Derudover lanceres Micro HiFi systemet CMT-C7NT og en række modeller i WALKMAN serien.

Fælles for modellerne er, at de kan modtage musik fra pc-programmet OpenMG Jukebox, der ved hjælp af en USB-forbindelse kan overføre 80 minutters musik på 2 1/2 minut. OpenMG Jukebox er et program der kan holde styr på musiksamlingen. Det indeholder alle værktøjer til at kategorisere musikken med tekster og baggrund. Alle oplysninger overføres automatisk til afspilleren, så de kan vises i displayet.

MDS-NT1 er Sonys første Net MD afspiller. Ved køb af enheden leveres også et USB-kabel til computeren samt en cd-rom med OpenMG Jukebox.

MDS-JB980 og MDS-JE780 kan udover afspilning af Atrac-formatet også optage i MDLP formatet, ligesom Group Fuction understøttes.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo