Twitter skal bevares for eftertiden

Nu skal hver eneste af de millioner af daglige Twitter-beskeder arkiveres for eftertiden.

Det amerikanske Library of Congress vil nu arkivere alle beskeder der er sendt gennem Twitter siden tjenestens start i marts 2006. Twitter håndterer op mod 55 millioner beskeder – også kaldet tweets – om dagen, så der er tale om en gigantisk datasamling med mange milliarder af beskeder.

Herunder er også mange historiske beskeder, som Barack Obamas tweet om sin valgsejr, to beskeder fra en fotojournalist som blev fængslet i Egypten og senere løsladt takket være Twitter, og den første besked der nogensinde blev sendt gennem tjenesten.

Twitter har også spillet en rolle under det iranske præsidentvalg sidste år og de efterfølgende protester, terrorangrebene i indiske Mumbai og redningsarbejdet efter jordskælvet på Haiti.

Library of Congress fortæller om planerne i sin egen blog. De mange Twitter-beskeder skal gemmes i det amerikanske nationalarkiv til forskningsformål. Her ligger allerede 167 terabyte data fra nettet, herunder hjemmesider for politikere og offentlige institutioner i USA.

Google har samtidig meddelt at man også vil arkivere alle tweets siden Twitter blev lanceret og gøre dem tilgængelige gennem sin søgemaskine. En ny ”replay” funktion gør det muligt at finde de Twitter-beskeder der er skrevet om et givent emne på et bestemt tidspunkt.

For at bruge denne funktion skal man vælge ”Show options” og ”Updates” på resultatsiden. Det fungerer indtil videre kun på den engelsksprogede version af Google. Et eksempel kan ses her.

De nye planer om at arkivere Twitter-beskeder blev annonceret på den første Twitter-udviklerkonference nogensinde, Chirp, der holdes lige nu i San Francisco.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere