Den internationale organisation ICANN, som administrerer nettets domæne-system, satte sikkerhed på dagsordenen under sit møde i Maria Del Rey i denne uge. Efter den 11. september er sikkerhed ikke til at komme udenom, når man diskuterer IT-systemer, og ICANN havde inviteret flere eksperter, som understregede at nettet er meget sårbart.
Paul Vixie, en af programmørerne bag den oprindelige BIND-software, advarede om at en ondsindet hacker uden større besvær kunne lamme nettet. Et angreb som oversvømmer nettets centrale DNS-servere med trafik "kan få nettet til at gå ned," sagde han.
Forskerne er bekymrede for, at hackere kan angribe de 13 rodservere, som styrer domæne-systemet, eller de 10 TLD-servere, som er ansvarlige for nettets "top-level domains".
(Kilde: Wired)