Mobilstråler fører til celleændringer

Nye finske forsøg viser, at stråling fra mobiltelefoner påvirker celler i hjernen. Men den giver ikke svar på, om på påvirkningen er skadelig.

Diskussionen om hvorvidt stråling fra mobiltelefoner skadelig, bølger frem og tilbage. Senest har det statslige strålingsinstitut i Finland, STUK, gennemført en toårig test forskning af, hvordan strålingen påvirker den menneskelige hjerne.

Laboratorieforsøg foretaget i forbindelse med den finske undersøgelse viser, at strålingen fra telefonerne øger aktiviteten i tusindvis af proteiner i menneskelige celler. Men forskerne er ikke sikre på, om den øgede aktivitet er skadelig.

"Vi ved at strålingen skaber en vis biologisk respons. Men vi ved ikke om det har nogen fysiske effekter på hjernen eller kroppen", siger Darius Leszczenski til Reuters. Han er lederen af den to år lange undersøgelse.

Undersøgelsen fokuserede på celler omkring blodårerne, og om strålingen kan forstyrre cellernes funktion som filter for at farlige stoffer spredes i hjernen gennem blodet. Ifølge Leszczenski viste forsøgene at den øgede protein-aktivitet kan få cellerne til at krympe, og dermed give mulighed for at farlige stoffer slipper gennem hullerne mellem de krympede celler.

Leszczenski nægter at spekulere i de helbredsmæssige risici, men henviser til en fransk undersøgelse der indikerer at strålingen kan give hovedpine, træthed og søvnforstyrrelser.

"Selv om det ikke er livstruende problemer, kan de dog skabe en del ubehag", siger Leszczenski.

Leszczenski fortæller samtidig at både han selv, konen og børnene fortsat benytter mobiltelefon.

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job