Asia-domænet bliver topscorer

Når .asia-domænet slippes løs senere på året, bliver der rift om at registre det, mener danske Speednames.

Senere på året slippes en ny domæne-endelse fri.

Asia-domænet dækker geografisk over 73 lande i Asien, Australien og Stillehavsregionen. Det store område vil gøre det kommende domæne til et af nettets mest populære.

Danske Speednames, der er en af de mange udvalgte registrarer, skønner, at .asia-endelsen hurtigt vil bane sig vej som internettets næstmest populære domæneendelse.

For det geografiske område dækker over milliarder af internetbrugere i et hastigt voksende marked, hvor endnu flere virksomheder vil bevæge sig hen i de kommende år.

Virksomheder, der er til stede i regionen eller har planer om det, bør derfor være vakse ved havelågen, advarer Speednames.

Som ved lanceringen af andre domæne-endelser, vil virksomheder kunne ansøge om .asia-domænerne i forskellige faser. Først er der tre Sunrise-faser, hvor regeringer som de første får lov at registrere domæner med den nye endelse. Dernæst er det varemærkeholdernes tur og endelig er det alle andre virksomheder, der ønsker at få lov at registrere deres firmanavn under det nye domæne. Herefter er der frit løb for alle ansøgere - private som virksomheder - i den såkaldte Landrush-fase.

Sunrise-fasen for varemærkeholdere forventes at gå i gang i løbet af oktober 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere