TV2 Nyhederne på mobiltelefonen

Når teleselskabet 3 inden nytår lancerer UMTS-netværket herhjemme, vil man kunne se indslag fra TV2 Nyhederne direkte på mobiltelefonen.

Når teleselskabet 3 i slutningen af året åbner for sit tredjegenerations mobilnetværk, UMTS, får kunderne mulighed for at se videonyheder og tv-indslag fra TV2 Nyhederne på deres mobiltelefon. Hvor og hvornår de har lyst. Det sikrer en ny aftale mellem de to parter.

»Vores kunder får adgang til de vigtigste af TV 2's daglige nyheder og services samt udvalgte dele af TV 2's sports- og finansdækning,« lover Christian Jørgensen, administrerende direktør hos 3 i Danmark.

Teleselskabet meddelte tidligere på måneden at de er klar til at levere UMTS telefoni i fjerde kvartal. Når nettet lanceres vil det dække mindst 30 pct. af befolkningen.

»Vi er interesserede i at give vores seere en mulighed for at følge med - selvom de ikke befinder sig foran et fjernsyn. Derfor er vi opsatte på at bruge de nye mobile muligheder, som UMTS-teknologien giver,« siger TV 2's administrerende direktør Peter Parbo, der tror, at det kun vil tage nogle år før videotelefonerne nyder en udbredelse på niveau med fjernsynet.

Der bliver adgang til nyhederne via 3's mobilportal på telefonen. Herfra kan brugeren også få også adgang til andre services, som f.eks. pop-up-nyheder, når der sker noget stort.

Vil man følge med i nyhederne på telefonen kræver det dog at man investerer i en af de nye 3G-mobiltelefoner. Det vides endnu ikke hvad det vil koste i minuttakst at benytte nyhedstjenesten.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS