Aldis EEE-konkurrent var kun een dag på hylderne

Samtlige eksemplarer af den Medion-mini-notebook, som Aldi havde til salg i sidste uge, forsvandt på førstedagen, og der er lange udsigter for et comeback. Medion vil dog prøve at få maskinen sat til salg andre steder.

Der var rift om at købe den Medion Akoya Mini, som Aldi havde til salg i sidste uge. Så meget, at maskinen blev udsolgt på førstedagen.

Det oplyser produktchef Preben Glinø i Medion Nordic.

Han fortæller videre, at maskinen var en såkaldt kampagne-vare, som derfor ikke kan forvenetes at komme på hylderne igen i lavprisburtikkerne.

Hvor mange eksemplarer af mini-notebook'en, der er langet over disken i Aldi, vil man ikke ud med i Medion. Et gæt på ti styks pr. butik bliver afvist som værende langt ved siden af.

Til gengæld har Medion taget beskik af den store interesse for mini-note-book'en, og vil nu forsøge at få den sat til salg i andre butikker.

»Man vil kunne se den i Metro om tre uger. Vi arbejder også på at få den lidt bredere ud, men hvor kan jeg ikke fortælle endnu,« lyder det fra Medions produktchef.

Varehuset Metro kan ikke siges at være nogen bred distribution, da det kun er detailhandlene og andre, der har et momsnummer, der kan få lov at købe i varer i butikken.

Medions Eee-pendant er ifølge Version 2 fremstillet af MSI, der både sælger sin egen Wind under eget navn samt såkaldte OEM-versioner, som i Medions tilfælde.

Mens Medion Akoya kostede 3000 kroner kan man erhverve den næsten identiske MSI Wind for et par hundrede kroner mere i flere webbutikker.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest