Fejl forsinker Office 2003 i flere måneder

Små fejl og mangler, påpeget af betatestere, betyder at Microsoft udskyder lanceringen af sin kommende Office pakke i mindst en måned - sandsynligvis flere.

Microsoft nye kontorpakke, Office 2003, kommer ikke i handelen til juni som planlagt. Microsoft har besluttet at udskyde lanceringen i mindst en måned, måske mere. Selskabet siger til den amerikanske nyhedstjeneste CNet, at lanceringen vil finde sted "senere på sommeren".

Beslutningen skyldes en række småfejl, påpeget af de mere end 600.000 betastestere, der har evalueret produktet. På grund af fejlene ønsker Microsoft at lave endnu en betaversion, inden det endelige produkt sendes på gaden.

»Microsoft prioriterer kvaliteten og kundernes tilfredshed, og hvis det betyder at vi må justere på udsendelsesdatoerne, så er det sådan, det bliver,« siger en repræsentant fra Microsoft til nyhedstjenesten.

Analytikere frygter dog at beslutningen betyder, at den endelige version af kontorpakken ikke vil se dagens lys før oktober eller november. På baggrund af sammenligninger mellem udviklingsforløbet mellem Windows XP og Office 2003 mener analytikerne, at det ikke er realistisk at se Office 2003 på butikshylderne før til efteråret.

Det tog ni måneder fra den første betaudgave af Windows XP udkom, til produktet nåede ud i butikkerne - og allerede nu er Office 2003 bagud i forhold til det tidsskema.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS