Museskader er arbejdsgiverens ansvar

En sag ved byretten i Holsterbro fastslår, at museskader er arbejdsgivers ansvar.

En 49-årig grafiker har fået rettens ord for, at det var hendes arbejdsgiver, der var ansvarlig for en museskade, som hun pådrog sig i starten af 90'erne på et bogtrykkeri.

Byretten i Holsterbro slog fast, at arbejdsgiveren burde have sørget for, at kvinden ikke havde musearbejde i for lang tid.

Kvindens chef mente, at man havde gjort sit ved at opfordre kvinden til at være med i en jobrotation. Men det argument var ikke tilfredsstilende for retten.

»Dommen slår fast, at det er arbejdsgiverens ansvar, at arbejdet er sikkert og sundt. Folk skal ikke gå og have ondt på arbejdet. Arbejdsgiveren skal mindske tiden med musen i hånden og sørge for afveksling i arbejdet,« siger arbejdsmiljøkonsulent i HK/Privat, Svend-Erik Hermansen, der har ført sagen.

Bogtrykkeriet blev dømt til at betale erstatning til kvinden for tabt arbejdsfortjeneste samt svie og smerte samt erhvervsevnetab og behandlingsudgifter.

Det er første gang, at et medlem af HK/Privat har vundet en museskadesag både i erhvervssygdomsudvalget og i byretten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS