Pentagon vil ikke længere forstyrre GPS-signal

Det amerikanske forsvarsministerium har stadig fingeren på den røde knap, der kan slukke for det globale navigationssystem GPS, men snart er det slut.

Pentagon meddeler nu at den næste generation af GPS-satellitter ikke længere vil være udstyret med det såkaldte Selective Availability (SA). Det er en lille teknisk ændring, som kan få store konsekvenser for alle GPS-brugere. SA er en form for kunstig støj, der kan blandes med GPS-signalet for at gøre det mere upræcist for alle de brugere, der ikke råder over den nødvendige militære nøgle til systemet.

GPS blev oprindelig udviklet af det amerikanske militær og frem til år 2000 var SA konstant aktiveret for at forhindre, at potentielle fjender kunne misbruge GPS-systemet til angreb mod amerikanske interesser. Men den daværende præsident Clinton besluttede for syv år siden, at SA skulle slås fra, hvilket betød at civile brugere fik adgang til GPS-navigation med en nøjagtighed helt ned til få meter.

Allerede inden SA blev deaktiveret kunne civile brugere foretage en nøjagtig positionsbestemmelse med Differential GPS, hvor satellit-signalet kombineres med data fra jordbaserede sendestationer. Samtidig var de europæiske lande begyndt at udvikle deres eget system, Galileo, og en af begrundelserne var netop, at GPS stadig var kontrolleret af det amerikanske militær.

Selvom SA blev slået fra i 2000 har det amerikanske militær fortsat muligheden for at begrænse GPS-signalets kvalitet i udvalgte områder for civile brugere. Denne usikkerhed omkring GPS-systemets pålidelighed forsøger den amerikanske regering nu at fjerne med beslutningen om, at SA slet ikke skal være en del af den kommende tredje GPS-generation.

GPS III systemet skal være færdigt i 2014 og udvides med to nye civile signaler, der skal forbedre nøjagtigheden yderligere. Det skal fortsat være gratis at benytte systemet for civile brugere og det nødvendige udstyr bliver ikke dyrere end de GPS-enheder, der er på markedet i dag.

EU kæmper stadig for at sikre finansieringen bag det kriseramte Galileo. Senest har EU-trafikkommissær Jacques Barrot foreslået at projektet skal finansieres med penge fra EU's landbrugsfond.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere