ComON 10: Irak-krig vil give endnu lavere priser

En krig i Irak vil få priserne på IT-udstyr til at falde yderligere.

Hvis USA's præsident George W. Bush, med eller uden accept fra FN, giver grønt lys for, at de amerikanske og britiske styrker kan indlede en krig mod Irak, vil priserne på IT-udstyr fortsætte deres rutschetur nedad.

Det er den klare vurdering fra flere IT-analytikere og økonomiske eksperter.

»Der er ingen tvivl om, at det vil give lavere priser,« siger Kevin White, analytiker hos IDC. Han har udarbejdet en rapport specifikt om en Irak-krigs konsekvenser for IT-investeringerne.

Markedet er i forvejen uhyre konkurrencepræget, idet leverandørerne slås om de få tilbageværende kunder, der er.

»Det er i forvejen et presset og depressivt marked, og en krig vil intensivere konkurrencen yderligere,« siger Kevin White.

Den generelle afmatning i verdensøkonomien og dermed også virksomhedernes investeringslyst har allerede sendt priserne på stormtur ned ad igennem de senere år.

De knap et år lange diskussioner om en mulig krig i Irak har også gjort virksomhederne mere usikre på fremtiden. Direktører og bestyrelser holder direkte igen med eller lukker helt af for investeringer i nyt IT-udstyr.

Det har betydet store prisfald til gavn for de virksomheder, der trodser de dystre meldinger og benytter sig af de gode priser.

Senioranalytiker Jes Asmussen fra Nordea Markets mener også, at en krig og dermed øget usikkerhed omkring verdensøkonomien vil sende priserne ned ad.

»Det vil give en markant lavere efterspørgsel og dermed tvinge leverandørerne til at skrue prisen ned,« siger Jes Asmussen.

Han peger på, at det kan være en fordel for de virksomheder, der efterhånden ikke længere kan udsætte udskiftningen af det IT-udstyr, der blev indkøbt op til årtusindskiftet.

Læs mere i denne uges udgave af IT-avisen ComON. Avisen havner hos abonnenterne torsdag morgen. I denne uge med Macintosh-tillægget mediamac.

Stor test af digitalkameraer
Mediamac ser vanen tro igen i år nærmere på markedets udbud af digitalkameraer. Vi har testet en god håndfuld kameraer fra lige så mange producenter. Priserne ligger i mellemklassen fra cirka 4.000 til 7.000 kroner inkl. moms.

Classic killer
Paletten af software til OS X er endnu stærkere og mere mangfoldig, end det nogensinde har været tilfældet til Mac OS 9. Vi tester Director MX.

Keynote
Keynote er navnet på Apples nye præsentationsprogram, som skal tage kampen op mod Microsofts gigant, PowerPoint.

Læs også...

Trådløs weekend
Internationale græsrodsaktivister og teleeksperter var i begyndelsen af marts samlet i København for at diskutere, hvordan trådløs teknologi kan bruges til at bryde telemonopoler verden over. ComON var med...

Randers krypteret
Fra og med den 19. marts, samme dag selvangivelserne postes, kan borgerne i Randers sende krypterede e-mails til kommunen.

Krigsrumlen udsætter IT-investeringer
Spekulationerne om krig i Irak får virksomhederne til at udskyde de investeringer i IT-udstyr, som ellers trænger sig på.

... Og meget andet.

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension