Fyens Stiftstidende laver netavis for blinde

Fyens Stiftstidende har lavet en særlig version af sin netavis, rettet mod blinde.

Blinde-versionen indeholder de samme nyheder som den almindelige udgave, men siden er tilpasset til blinde ved at være både hurtigere og nemmere at navigere rundt i for blinde og svagtseende. Samtidig skulle blindeavisen være designet således, at den er mere kompatibel med de programmer, der læser teksten på skærmen op – programmer som bruges af mange blinde.


Blinde-udgaven af netavisen blev skabt efter opfordring fra en blind læser. Da Fyens Stiftstidende i juli fik nyt design gik det ud over brugervenligheden for blinde.


- Det pinte os, at den gamle version af fyens.dk var bedre at bruge for blinde end den nye. Vi ville ikke udelukke vores blinde læsere, derfor lavede vi fyens.dk/blinde, siger Troels Vinding, der er Internetchef på Fyens Stiftstidende.


Dansk Blindesamfund hilser initiativet velkommen. I en artikel i Fyens Stiftstidende udtrykker samfundet ønsker om, at flere danske hjemmesider ville tænke på de blinde, når de designer siderne.


(Kilde: Fyens Stiftstidende)

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S