Verdens mindste transistor var fusk

I 2001 hævdede et forskningshold at have opfundet verdens mindste transistor. Ifølge forskerne bestod transistoren af et enkelt molekyle baseret på organisk materiale. Nu konkluderes det, at den revolutionerende opfindelse var rent fusk.

Et forskerhold ledet af Hendrik Schoen, Bell Laboratories, kunne i 2001 oplyse, at de havde opfundet en helt ny type byggesten til computerchips. Nu indrømmer Bell Laboratories, at den revolutionerende opfindelse var rent fusk, og Hendrik Schoen er frataget sin position.

Forskere inden for området måbede, da Schoen præsenterede verden for sin opfindelse, som ifølge forskningslederen var en ny type byggesten til computerchips baseret på den organiske kulstofforbindelse thiol.

Den nye transistor skulle være ti gange mindre end hidtil udviklede transistorer, og blot bestå af et enkelt molekyle.

Opfindelsen forventedes at revolutionere eksisterende teknologier, og inden for en kort årrække muliggøre udvikling af en ny generation hurtigere processorer og chips.

Forskere over hele verden funderede over mulighederne i sammensmeltning af organiske og uorganiske stoffer. Blandt andet mente forskerne, at teknikken kunne bruges til udvikling af tænkende robotter på størrelse med bakterier, som ville være i stand til udføre en lang række opgaver.

Mens store dele af forskningsmiljøet var dybt imponeret, var andre forskere mere skeptiske. De tvivlede på, at resultaterne var helt rigtige. Rivaliserende laboratorier kunne ikke få metoden til at fungere, og der begyndte at svirre rygter, som såede tvivl om Schoens troværdighed.

Derfor besluttede Bell Laboratories at lave en uvildig undersøgelse vedrørende Schoens forskning. Nu 2-3 år efter at verden blev præsenteret for den revolutionerende opfindelse, oplyser Bell Laboratories, at der ikke var hold i forskningsresultaterne.

Bell Laboratories har af samme grund opsagt samarbejdet med Schoen.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S