Telia overvejer ADSL i Danmark

TDC får muligvis endnu en konkurrent på ADSL-markedet. Svenske Telia overvejer i disse uger at melde sig med et ADSL-tilbud til danskerne.

TDC sidder i øjeblikket på hele to tredjedele af markedet for ADSL i Danmark, mens den sidste tredjedel deles af Tiscali og Cybercity. Men nu kommer der måske en ny spiller på markedet. Svenske Telia ønsker at udvide forretningen for bredbånd i Danmark - og selskabet overvejer i disse uger, om de skal lancere et nyt ADSL-tilbud til Danskerne, melder Jyllands-Posten.

Telia leverer allerede bredbånd til 60.000 danske kunder gennem datterselskabet Stofa. Det foregår gennem kabel-tv og ikke TDCs kobberlinier. Men udvidelse af kundegruppen er begrænset, da Stofa kun leverer kabel-tv til 610.000 husstande. Derfor overvejelserne om at levere ADSL gennem TDCs ledninger.

Telia købte sig sidste år til mere end 5000 km fiberkabel og 40 byringe i Danmark, da selskabet overtog firmaet Powercom.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere