Terrorpakkens kritikere går på gaden

På lørdag opfordres københavnerne til at gå på gaden for at protestere mod elektronisk overvågning af borgerne.

På lørdag den 15. september træder den danske terrorbekendtgørelse i kraft. Den indeholder blandt andet nye krav til logning af tele- og internet-kommunikation. IT-Politisk Forening mener at bekendtgørelsen baner vejen for en omfattende overvågning af borgerne og planlægger en aktion på lørdag for at markere sin protest mod de nye regler.

»Det er en menneskeret at kunne kommunikere med andre uden at blive aflyttet af staten. Både i sit eget hjem og på internettet,« siger Niels Elgaard Larsen, der er formand for IT-Politisk Forening.

På lørdag kan københavnerne møde IT-Politisk Forening på Kultorvet fra kl. 12.00, hvor der også bliver uddelt cd'er med software, som beskytter mod overvågning.

»Vi vil mødes med de danskerne, der bliver ramt at den nye overvågning, fortælle dem hvad den betyder for deres privatliv og fortælle, hvordan man stadig kan bevare en smule privatliv. Et godt værktøj er IT-Politisk Forenings Privatlivs CD, Polippix, som vi naturligvis vil uddele gratis,« siger Niels Elgaard Larsen.

»Vi har også planlagt en aktion, der skal vise hvad overvågningen betyder. Men det skal være en overraskelse, så man må møde op for at være med,« siger han.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job