Endnu en dansker frifundet for trådløs piratkopiering

På kun en måned har Landsretten to gange slået fast, at indehavere af trådløse internetforbindelser ikke kan dømmes for ulovlige downloads foretaget på deres IP-adresse.

IFIPI Danmark har tabt endnu en sag om piratkopiering på internettet.

Denne gang var det Vestre Landsret, der omstødte en kendelse fra Byretten i Randers. Byretten havde fundet en midaldrende randrusianer skyldig i piratkopiering i en civil retssag anlagt af IFPI Danmark på vegne af en lang række rettighedshavere.

Oprindeligt havde Byretten dømt manden skyldig i anklagen og pålagt ham at betale en erstatning på 60.000 kroner og desuden beordret ham til at slette de filer, som IFPI kunne se var downloadet og uploadet fra hans IP-adresse.

Men Venstre Landsret slog i dag fast, at IFPI ikke havde ført bevis for, at indehaveren af den pågældende IP-adresse nu også er identisk med den person, der havde down- og up-loadet det ulovlige materiale. Ordren om at slette filer blev dermed også omstødt.

Manden havde forsvaret sig med, at han benytter en trådløs, ikke-krypteret internetforbindelse, som andre kunne have benyttet.

Advokat for den frifundne randrusianer var ophavsretseksperten Per Overbeck. Det var også ham, der som advokat for de sagsøgte ankede en byretsdom mod to kvinder til Østre Landsret i en næsten identisk sag om piratkopiering. Østre Landsret frifandt de to kvinder i en skelsættende dom den 5. september.

Per Overbeck fortæller, at der dog er principielle forskelle på de to domme i Øst og Vest:

»De to kvinder, der blev frifundet ved Østre Landsret, var del af en husstand med flere computere, som flere personer i husstanden havde adgang til. Manden i Randers bor alene i sin lejlighed og har kun én computer, men hans lejlighed ligger i en etageejendom, hvor mange andre i princippet kan have koblet sig på hans internetforbindelse,« siger han.

Randrusianeren havde lige som de to kvinder, der blev frifundet ved Østre Landsret, en ikke-sikret trådløs internetforbindelse.

Hvorvidt sagen ville være faldet meget anderledes ud, hvis han havde sikret forbindelsen med de basale krypterings-metoder, som de fleste routere tilbyder, er et åbent spørgsmål:

»Jeg kan ikke svare på, hvad udfaldet så ville have været,« siger Per Overbeck.

Ved redaktionens slutning var det endnu ikke lykkedes ComON at få en kommentar til dommen fra IFPIs advokat Torben Steffensen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse