UMTS-millioner skal bruges til forskning og ny teknologi

Partierne bag salget af UMTS-licenserne i 2001 er nået til enighed om fordelingen af 855 millioner kroner til forskning og it.

Regeringen, Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti har indgået et forlig om fordelingen af 855 millioner kroner til forskning og it over de kommende tre år. Pengene stammer fra salget af 3G-licenser i 2001.

»Fordelingen viser bred opbakning til både den fri og den anvendelsesorienterede forskning, til innovation, videnspredning og nye, videnbaserede vækstvirksomheder,« siger videnskabsminister Helge Sander.

Det Strategiske Forskningsråd modtager 350 millioner kroner, hvoraf 10 mio. kr. skal bruges til forskning i vedvarende energi. Det Frie Forskningsråd får 120 millioner kroner.

Yderligere 40 mio. kr. skal bruges til forberedelse af dansk deltagelse i EU-forsknings-programmer og 20 mio. kr. til digitalisering af kulturarven.

Der er også 16 mio. kr. til polarforskning, 9 mio. kr. til registerforskning og to mio. kr. til fortsat drift af Ørsted-satellitten.

It- og videnområdet bliver begunstiget med lidt over 300 millioner kroner, og pengene skal blandt andet bruges til at gøre den jysk-fynske it-satsning landsdækkende.

Af de 170 mio. kr. som går til innovation og videndeling er 90 mio. kr. øremærket til regional it-satsning, 45 mio. kr. til videnpiloter og 32 mio. kr. til et nyt initiativ for videnbaserede vækstvirksomheder.

Desuden skal 135 mio. kr. bruges til at skabe sammenhæng i offentlige it-systemer og øget konkurrence på it-området.

Hos IT-Brancheforeningen er man tilfreds med udfaldet af de politiske forhandlinger.

»Politikerne er klar over, at it er en vækstmotor. Skal Danmark udvikles over de kommende 10-15 år, så er it en meget væsentlig komponent, fordi vores branche skaber mere værdi end de fleste andre brancher,« siger adm. dir. Jakob Lyngsø fra IT-Brancheforeningen i en kommentar til aftalen.

Han ønsker sig flere penge til it-forskningen, men glæder sig over at to af foreningens mærkesager bliver støttet.

»Vi har fået et kompetencecenter for software, så det offentlige får bedre overblik over softwareindkøb. Det er til gavn for alle, at kunderne for mere indsigt i de muligheder og kombinationer, der ligger i softwareindkøb. Og så har vi fået en god bevilling, der kan medvirke til at gøre it-Danmark mindre skævt. Vi skal have styrket it-dreven udvikling af virksomheder også uden for hovedstadsområdet«, siger Jakob Lyngsø.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S