Radiosporing skal afsløre falsk medicin

Svindel med falske lægemidler og fejlmedicinering skal nu bekæmpes med RFID-mærkning.

Fremover skal medicinpakker forsynes med små radiochips - også kaldet RFID-tags - der skal forhindre, at forfalsket medicin forvekles med originale produkter. Løsningen er udviklet af IBM og skal samtidig afhjælpe problemer med fejlmedicinering på sygehuse.

»Ved at forsyne medicinpakkerne med såkaldte RFID-tags, som er en slags mærkater med indbygget radiosender, er det nemt at kontrollere, at medicinen ikke er forfalsket. Samtidig kan man tjekke, om medicinen er blevet transporteret og opbevaret på forsvarlig vis, hvilket kan have stor betydning for medicinens effekt. For gammel medicin kan være direkte farligt at indtage,« siger Anders Quitzau fra IBM Danmark.

RFID-teknologien kan også bruges til at sikre, at den rigtige medicin bliver givet i den korrekte dose til den rette patient ved automatisk at kontrollere den udleverede medicin i forhold til lægens ordinering.

Ifølge Anders Quitzau har medicinalgiganten Pfizer allerede taget teknologien i brug for at beskytte sine Viagra-produkter.

Det anslås at 10 procent af alle lægemidler på markedet i dag er forfalskede - og mængden af falske produkter øges fra år til år.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos