It-outsourcing skal forhindre mangel på it-folk

Mens antallet af it-studerende falder i Danmark er tendensen den modsatte i lande som Ukraine, hvor lønforskellen mellem it-jobs og andre fagområder er meget større.

Selvom de danske it-uddannelser har svært ved at tiltrække studerende er der ingen grund til bekymring. Det mener Torben Majgaard, der ejer outsourcing-firmaet Ciklum og er bosat i Ukraine. I modsætning til Danmark stiger antallet af it-studerende i Ukraine, og antallet af selvlærte går også op, fordi universiteterne kan ikke følge med presset på uddannelserne. Dermed råder landet over en it-arbejdsstyrke, der også kan hjælpe danske virksomheder.

Forklaringen på, at it-uddannelser møder større interesse i lande som Ukraine end i Danmark, ligger i de høje lønninger i it-branchen.

»I Danmark er lønforskellen mellem en it-uddannet og uddannede fra andre studier ikke væsentlig, hvorimod trenden i de typiske outsourcing lande er at den ligger på op til flere gange gennemsnitsindkomsten for resten af befolkningen,« siger Torben Majgaard.

Han fortæller at Ciklum ikke har planer om at etablere udviklings-kontorer i andre lande end Ukraine og tilføjer, at det østeuropæiske område har flere fordele i forhold til mere eksotiske outsourcing-destinationer som Indien og Kina.

»Der er ingen tidsforskel i vores arbejdstider, meget kort rejsetid når vi mødes og ikke mindst, den kulturelle forskel er væsentligt mindre end den er til Indien, alt dette gør Østeuropa til oplagte samarbejdspartnere for danske virksomheder, og der er folk nok at tage, så længe man betaler den internationale markedspris,« siger Torben Majgaard.

Han tilføjer at de store amerikanske virksomheder presser lønningerne op i Indien og Kina, mens Østeuropa langt hen af vejen er mindre interessant for dem.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere