Kopibeskyttelse indbygges i Rio-afspiller

Diamond Multimedia har overraskende indgået en aftale med Intertrust Technologies, som betyder at kopibeskyttelses-systemet Digital Rights Management (DRM) bliver indbygget i alle Rio-modeller. Diamonds MP3-afspiller Rio er blevet en stor salgssucces, men musikindustrien har forsøgt at stoppe salget med henvisning til, at den eneste reelle anvendelsesmulighed ligger i lagring og afspilning af piratkopieret musik fra Internet. Men det nye DRM-system indebærer, at musikfiler kun kan kopieres og afspilles, hvis rettighedshaveren på forhånd har godkendt det. Med DRM er det endda muligt at gennemføre salg af musik offline, dvs. uden at være logget på nettet samtidig. Diamond har endnu ikke offentliggjort, fra hvornår DRM vil være indbygget i Rio-serien.

Den omfattende kopibeskyttelse gælder dog kun for MP3-filer, der er forberedt til DRM-systemet. Almindelige MP3-filer kan stadig hentes og kopieres uden begrænsninger.
(Kilde: CNET)

    Læses lige nu

      Annonce

      Fjernvarme Fyn Holding A/S

      Chef for Digital Innovation & Udvikling

      Fyn

      Politiets Efterretningstjeneste

      Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

      Københavnsområdet

      Capgemini Danmark A/S

      Strategy & Transformation Consultant

      Midtjylland

      Annonceindlæg fra Lector

      AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

      Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

      Johnny Krogsboll

      Arctic Wolf Networks

      Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

      Casper Voldstedlund

      Systematic A/S

      Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

      Victor Dohlmann

      Arctic Wolfs Network

      Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Allan Hougaard

      Sparinvest