Koks med heavy-rocken får Billetlugen til at outsource

Tusindvis af danske AC/DC-fans kunne ikke få billetter, da deres yndlingsmetalorkester efter 12 års pause kom til landet. Miseren skyldes en banal fejl-opsætning af en firewall hos Billetlugen, og nu får sagen konsekvenser.

"Fuck Billetlugen", "Jeg Hader Billetlugen," og "Nu må Billetlugen tage sig sammen" er kun tre eksempler på Facebook-grupper, der er opstået efter den 17. december - datoen, hvor billetter til rockgruppen AC/DCs koncert i Parken til sommer blev sat til salg. I alt findes der i skrivende stund 26 hadegrupper med budskaber som førnævnte på Facebook.

Årsagen til den højrøstede utilfredshed blandt de ellers så frimodige metal-fans skal findes i en firewall opstillet hos Billetlugen A/S.

Mange af metalgruppens trofaste tilhængere var i den uheldige situation, at de trods vedvarende og ihærdige forsøg på at købe billetter konstant blev afvist hos Billetlugen.

Selskabet bag Billetlugen har ellers investeret et betragteligt to-cifret million-beløb i udstyr med load ballancing, der nok skulle kunne tåle de over 100.000 samtidige brugere, som stærkstrøms-koncerten medførte, uden at gå i selvsving.

At systemet alligevel gik i knæ, skyldes en banal fejl i Billetluges netværk, nærmere betegnet i opsætningen af føromtalte firewall. Det oplyser Billetlugens direktør Jeppe Jensen til ComON.

»Det er to år siden, vi sidst har haft den slags problemer, og vi har gjort en stor indsat med udbygning af systemet for at sikre, at det kunne klare store belastninger. Derfor er det meget utilfredsstillende, når det her sker,« siger han.

Jeppe Jensen forklarer, at man først antog, at Billetlugen var udsat for et DDOS-angreb, fordi systemet viste præcis samme tegn på overbelastning, som et Denial Of Service-angreb ville medføre.

Forleden kunne man imidlertid afslutte en teknisk undersøgelse, der konkluderede, at det var Billetlugens egen fejl-opsætning af en firewall, der var årsag til problemerne.

»Systemet klarede sådan set belastningen, for der var ikke tale om nedbrud. Men takket være netværksfejlen blev ekspeditionen så langsom, at den nærmest gik i stå. Det havde igen den konsekvens, at der ikke kunne være så mange samtidige brugere - og mange, der prøvede at komme på, blev afvist,« fortæller Billetlugens direktør.

Billetlugen ønsker ikke at oplyse mere præcise tal for, hvor mange rock-glade danskere, der på én gang forsøgte at erhverve sig billetter til liveudførelsen af "Highway to Hell" og andre hits, men man vurderer, at tallet må have været "langt over 100.000".

Den for kunderne meget lidt rockende billet-oplevelse afstedkommer en stærkt usikker fremtid for firmaets netværksadministrator, for Billetlugen vil ikke længere selv stå for driften af sit netværk.

»Vi må erkende, at ansvaret for fejlen ligger hos selv. Derfor har jeg taget den beslutning, at netværksdriften må kunne gøres bedre af andre, og derfor outsourcer vi nu driften til et eksternt firma,« fortæller direktøren.

Jeppe Jensen erkender, at Billetlugens møde med det oprindeligt australske rockorkester, hvis fødsel daterer sig helt tilbage til mainframens tidsalder - 1973 - har kostet Billetlugen nogle skrammer på imagefronten. For at kunne binde an med lignende store arrangementer i fremtiden uden frygt for kollaps vil Billetlugen i løbet af det kommende år gennemføre flere tekniske og organisatoriske ændringer, som skal sikre strømtilførslen uanset mængden og lydtrykket hos publikum.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job