Sony Ericsson klar med Edge-telefon

Sony Ericsson er klar med selskabets første mobiltelefon til den nye Edge-teknologi, som populært kaldes 2,5G.

Sony Ericsson løfter på verdens største it-messe, Cebit-messen i Hannover, i næste uge sløret for tre nye mobiltelefoner fra den svensk-japanske mobilproducent.

Den ene af de tre nyheder er selskabets første mobiltelefon til den nye Edge-teknologi, der populært kaldes 2,5G, fordi det giver hurtigere datahastigheder end traditionelt GSM-mobiltelefoni, men stadig ikke helt så hurtigt som 3G-telefoni.
Sony Ericssons Edge-telefon hedder Z500 og forventes at blive introduceret på det amerikanske marked i fjerde kvartal i år.

Den anden nye telefon hedder S700 og kommer med et indbygget kamera, der har 1,3 mio. pixels, 8 gange zoom, ligesom der er en blitz indbygget i telefonen. Kameraet kan bruges præcis ligesom et almindeligt digitalkamera, når telefonen er slukket. Skærmen vil således fungere som søgefelt. S700 forventes også at komme på gaden i fjerde kvartal.

Endelig lancerer Sony Ericsson også K700-telefonen, der har indbygget kamera med 4 gange zoom og FM-radio. K700 er i butikkerne i løbet af andet kvartal.

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S