Visa vil have gang i smartcard

Visa International vil bruge omkring 50 millioner dollars over de næste fem år til at hjælpe medlemsbankerne introducere smartcards i Stillehavsområdet.

Projektet er sat i gang på trods af, at Australien er ved at gennemføre en større kreditkort-reform, der kan sætte en bremse for projektet i Australien.


Den australske nationalbank forventes indenfor de næste to uger at lægge sidste hånd på et dokument, der skal udstikke retningslinierne for priser, adgang og afgifter i forbindelse med Australiens planer for kreditkort. Nationalbanken vil endnu ikke sige præcis, hvornår de er færdige med arbejdet, men de meddeler, at de er ved at føre forhandlinger med det australske skattevæsen. Disse forhandlinger skal afsluttes inden det sidste punktum i rapporten kan sættes.


Visa International er ved at være godt frustrerede over processen. Nationalbanken har været sløve til at løfte sløret for deres måde at tænke på og til at komme med en endelig tidsplan for deres planer.


Visa argumenterer for, at de ændringer de planlægger, vil gøre transaktionerne mellem bankerne og forretningerne billigere og at forbrugerne ikke vil komme til at mærke forskel.


(Kilde: www.theage.com.au)

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland