New York Times bygger betalingsmur

Snart er det slut med at læse den hæderkronede avis gratis på nettet.

Artikel top billede

New York Times har netop fremlagt sin kommende betalingsmodel, der træder i kraft den 28. marts. Fra denne dato kan brugerne på NYTimes.com kun læse 20 artikler om måneden uden at betale. Herefter skal man til kassen.

Allerede sidste år kom det frem at New York Times havde planer om at kræve betaling for onlineartikler. Det bliver set som et tegn på, at gratismodellen har det svært på nettet.

Når man klikker på den 21. artikel hos NYTimes.com i løbet af en måned er der mulighed for at købe tre forskellige pakker.

Den første pakke giver adgang til webstedet og en mobil-app i fire uger for 15 dollar (195 dollar om året). Den anden pakke giver webadgang og inkluderer en iPad-app for 20 dollar (260 dollar om året).

Den sidste pakke inkluderer alt det digitale indhold og alle apps og koster 35 dollar for fire uger eller 455 dollar om året.

De eksisterende printabonnenter som allerede betaler for New York Times og International Herald Tribune (som er avisens internationale udgave) får gratis adgang til avisen på nettet. Det inkluderer dog ikke avisens e-udgave i Kindle-format.

I dag koster det 20 dollar om måneden at læse New York Times på Amazons Kindle-enhed.

Avisen har også valgt en interessant model til sin betalingsmur på web. I øjeblikket er det helt gratis at læse avisen på nettet, men fremover kan den enkelte bruger altså kun læse et begrænset antal artikler om måneden før man bliver bedt om at tegne et abonnement.

Det kræver selvsagt, at webstedet er i stand til at genkende den enkelte bruger. En mulig smutvej er at bruge en søgemaskine som Google til at springe direkte til den enkelte artikel - New York Times fortæller at folk der kommer fra Google ikke bliver blokeret ligegyldig hvor mange besøg de tidligere har haft.

Hos New York Times er man tilsyneladende bekymret for at miste trafikken fra Google – og accepterer altså, at det ”river hul” i betalingsmuren. Men samtidig fortæller avisen, at man har fundet en løsning sammen med Google der skal forhindre at dette hul bliver systematisk misbrugt.

Der er angiveligt tale om en begrænsning på fem artikler om dagen for brugere der klikker sig videre fra Google til New York Times. Det bliver også gratis at læse artiklerne hvis man springer fra Facebook eller Twitter.

I øjeblikket har avisen omkring 30 mio. unikke brugere på nettet om måneden og det menes at annonceomsætningen ligger på en halv milliard kroner om året. Alle dem der kun læser et par artikler om måneden kan altså fortsætte med at læse avisen gratis online, mens de tunge brugere skal betale for et abonnement.

Forventningen er at omkring 85 procent af brugerne aldrig vil ramme grænsen på 20 artikler om måneden.

New York Times er ikke de første, der forsøger at kræve betaling for avisartikler på nettet. I medieverden har der været stor opmærksomhed omkring finansfyrsten Rupert Murdochs forsøg på at bygge en ”betalingsmur” rundt om webstedet for den hæderkronede avis The Times og søndagsudgaven Sunday Times.

Det menes at The Times har mistet op mod 90 procent af sine onlinelæsere efter man indførte krav om betaling, men indtil videre har mere end 100.000 valgt at betale for at slippe forbi betalingsmuren. Yderligere 100.000 har et kombineret abonnement som både giver adgang til at læse avisen online og i trykt form.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S