Code Red hjælper SirCam

Den store opmærksomhed omkring Code Red har hjulpet SirCam med at sprede sig.

Mediedækningen omkring Code Red er forfejlet og overdrevet, og har flyttet fokus fra den virkelig trussel mod hjemme-brugere, nemlig den nye SirCam-virus, mener det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky Labs.


"Næsten alle meddelelser om Bady (Code Red, red.) som vi har registreret siden ugens begyndelse kommer fra hjemme-brugere, som uden grund er bekymrede for deres computer-sikkerhed. De er alle forvirrede af den unøjagtige medieomtale," siger Denis Zenkin, Kaspersky Labs.


Han understreger, at Code Red ikke udgør en trussel mod den almindelige pc-bruger. Internet-ormen kan kun inficere computere med Windows 2000 og Microsoft IIS med Indexing Service aktiveret - en software-konfiguration, som især findes hos virksomheder og i mindre omfang hos private brugere.


Kaspersky Labs mener også, at medierne har bidraget til hysterien ved at forudsige et nyt virus-udbrud den 1. august - en gentagelse af epidemien, som ikke skete, ifølge firmaet.


"Desværre har den unødvendige panik omkring Code Red afledt brugernes opmærksomhed fra den reelle fare udløst af den fortsatte epidemi af SirCam netværksormen," fortæller Kaspersky Labs.


Antallet af infektioner med SirCam overstiger allerede antallet af pc'er, der blev smittet med Melissa og LoveLetter tilsammen, og SirCam beskrives som en alvorlig trussel mod den almindelige pc-bruger.


Den spredes gennem en vedhæftet fil til e-mails og videresender tilfældige filer fra ofrets pc.


"En af grundene til, at SirCam epidemien fortsætter med uformindsket styrke, er den manglende opmærksomhed omkring denne trussel som et resultat af hysteriet omkring Code Red", skriver Kaspersky Labs.


Det russiske sikkerhedsfirma mener at millioner af brugere er blevet forsømt, mens branchen har haft travlt med at bekæmpe Code Red.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S