Edbpriser udelukker netbutik

Sekvencia.dk vil ikke konkurrere på lige vilkår.

Den svenske onlineforhandler Sekvencia lever ikke op til prisportalen Edbpriser.dks regler. Kunder, der vælger at handle hos Sekvencia, skal forudbetale købesummen til en svensk bankkonto, når de handler med onlinebutikken uden mulighed for kortbetaling. Og det er ikke godt nok for edbpriser, der kræver at Sekvencia følger samme spilleregler, som alle andre butikker, der annoncerer på portalen.

»Man skal tage imod betalingskort, så forbrugeren kan være beskyttet,« forklarer afdelingschef i Aller, Thomas Hvalsø Hansen, der er ansvarlig for edbpriser.dk.

Da den svenske forhandler ikke kunne leve op til de danske krav, blev den bedt om at forlade prisportalen, indtil den kunne leve op til kravene, forklarer Thomas Hvalsø Hansen.

Sekvencia lagde i november 2009 størstedelen af sit 60.000 varenumre store katalog ind på prisportalen, samtidig med at Sekvencia-direktør Hussein Amouri præsenterede planer for én dansk medarbejder og en afhentningsbutik i Storkøbenhavn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job