Napster skal relanceres som central medieplatform

Den tyske mediekoncern Bertelsmann vil ombygge Napster-tjenesten til en central platform for mange forskellige medieformater.

Den kontroversielle Internet-tjeneste Napster skal fremover fungere som medieplatform for Bertelsmann-koncernens produkter. Bestyrelsesformanden for Bertelsmann Ecommerce Group, Andreas Schmidt, siger i et interview med det tyske nyhedsbureau dpa, at alle koncernens medieprodukter skal digitaliseres og tilbydes på Internet.


Foruden pladegiganten BMG findes der også forlag og filmselskaber blandt Bertelsmanns mange datterselskaber. Indtil nu har koncernen manglet en fælles medieplatform, der kan fungere som elektronisk markedsplads for sine produkter - og her kommer Napster ind i billedet. I fremtiden skal Napster anvendes til at distribuere elektroniske bøger, film og musik.


Bertelsmann vil også give andre firmaer adgang til platform. Det første samarbejde er allerede i hus; alliancen MusicNet, som foruden Bertelsmann også består af AOL Time Warner og EMI, er med allerede fra starten, når Napster bliver relanceret som betalingstjeneste til sommer.


Andreas Schmidt peger på, at koncernen allerede har erfaring med abonnements- eller medlemsorienterede betalingsmodeller gennem sine bogklubber.


(Kilde: tecchannel.de)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere