TDC undrer sig over afgørelse

TDC må ikke klippe konkurrenternes kabler over. Den afgørelse undrer administrerende direktør i TDC Totalløsninger.

Teleklagenævnet afgjorde i går, at TDC ikke må true med at klippe ledninger over hos de konkurrenter, som har adgang til TDC's centraler. De har dermed mulighed for at trække kabler mellem hinandens udstyr uden om TDC. De nøjagtige betingelser skal nu afgøres mellem Teleklagenævnet og It- og Telestyrelsen, og indtil da tager TDC Teleklagenævnets afgørelse til efterretning.

»Vi mener fortsat, det er i alles interesse at finde en forhandlingsløsning, og vi har ingen planer om at fare ud og klippe kabler i nattens mulm og mørke. Men der er behov for at få en afslutning på forløbet, derfor ser vi frem til, at Teleklagenævnet så hurtigt som muligt kommer frem til en endelig afgørelse, så vi kan komme videre,« siger Kim Frimer, som er administrerende direktør for TDC Totalløsninger.

Han undrer sig dog over afgørelsen, og TDC har allerede meddelt konkurrenterne, at såfremt nævnet endelige afgørelse giver TDC medhold, skal de ulovlige kabler være fjernet tre dage senere.

»Det er lidt barokt, at vi har Teleklagenævnets ord for, at vores konkurrenter ikke har ret til at indgå forretninger med hinanden på vores centraler. Men samtidig siger nævnet, at vi - i hvert fald indtil videre - ikke må forhindre det. Selv om det, der foregår, også efter nævnets tidligere afgørelser er i strid med reglerne, har vi i øjeblikket ingen mulighed for at stoppe det,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere