IBM: Vertikale løsninger bliver fremtiden i Danmark

Ifølge IBM Software Group's vicedirektør i Norden, Henrik Hedegaard, bliver de vertikale løsninger, hvor man for eksempel udstyrer alle sine ansatte med en bærbar terminal, fremtiden.

IBM, Nokia og det svenske mobilsikkerhedsselskab Pointsec samarbejder omkring en trådløs løsning til virksomhederne.

Skal man tro vicedirektør for IBM Software Group i Norden, Henrik Hedegaard, ligger den store fremtid i de vertikale løsninger, hvor alle ansatte, det kunne for eksempel være hjemmehjælpere eller togkonduktører, udstyres med en bærbar terminal.

»De vertikale løsninger har den bedste return of investment og det er lettere for de ansatte, at de ikke skal lave for eksempel besøgsrapporter, når du kommer tilbage efter en række besøg. I stedet kan de gøre det online under selve besøgene,« siger han til ComON.

Ifølge ham er en af de helt store fordele ved det produkt, IBM præsenterer i samarbejde med Nokia og Pointsec, at alle de mobile terminaler bliver »server managed«, således at man kan sætte systemet til at lægge et nyt image ind på terminalen hvornår, det skal være.

»Så kan man altid bare ligge et nyt image ind på den mobile terminal, lige meget hvor meget den ansatte ændrer på den,« siger Henrik Hedegaard.

Han er utrolig glad for samarbejdet med Nokia.

»Samarbejdet med Nokia betyder, at vi sammen lancerer en række af terminaler og teknologi, som er standardkomponenter. Vi er med i udviklingsforløbet for at sikre, at det kan fungere, og virksomheden kan simpelthen tage sin infrastruktur og udvide den til terminalerne,« siger han.

Det unikke ved samarbejdet er ifølge ham, at terminalerne er designet til at være en del af virksomhedens infrastruktur. Han forklarer, at behovet har været der længe.

»Det har længe været oplagt at lave vertikale applikationer til alle mobiler på for eksempel byggepladsen eller blandt hjemmesygeplejersker, men det har været for dyrt og besværligt. Det er de grænser, vi nedbryder nu,« siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job