Fujitsu Siemens håber på teletilskud til 1000 kroners bærbar

Fujits Siemens vil snart sælge en bærbar til under 1000 kr. Men det er kun en våd drøm, siger analytiker.

Salgsdirektør Søren Munk Andersen fra Fujitsu Siemens siger i gårsdagens Berlingske Tidende, at den nye tendens med tilskud fra teleselskaber snart vil gøre det muligt for ham at sælge en bærbar pc til en brøkdel af prisen i dag.

»Jeg kan godt ramme en bærbar til under 1.000 kroner indenfor seks måneder,« siger han til Berlingske Tidende.

Det afviser teleanalytiker John Strand fra Strand Consult, der i avisen svarer, at it-branchen ikke kan regne med at sælge computere lige så billigt som mobiltelefonforhandlere sælger deres varer.

»Det er Søren Munk Andersens våde drøm at få tilskud, når han sidder med meget lave indtjeningsmarginer,« siger John Strand.

Mobilselskabet »3« er netop rykket ud med et partnerprogram til partnere, der sælger en bærbar med mobilt bredbånd. Den lave pris vil blive mulig med store tilskud fra teleselskaberne, der vil betale it-kanalen for at sælge en bærbar computer sammen med et dataabonnement. Det vil banke prisen i bund. Det er dog stadig muligt, at it-forhandlerene kan tjene på at lukke teleselskaberne ind i deres butik.

»Teleselskaberne vil hellere putte penge i forhandlerenes lommer end give tilskud til hardware. På den måde vil selskaberne tjene flest penge,« siger John Strand.

Det er dog stadig muligt, at de billige bærbare vil blive en realitet. En af de teleselskaber, der er positive for forhandlertilskud er Telia, der allerede bruger salgsmodellen i Letland.

I Berlingske Tidende udtaler Telias administrerende direktør Jesper Brøchner, at han sagtens kan forestille sig at modellen bliver importeret til Danmark.

Læses lige nu

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job