Addition overskrev Folketingets licensfil

It-leverandøren beklager banal fejl og det efterfølgende nedbrud.

Det var en banal fejl, der hele lørdag og søndag morgen med fik Folketingets internetportal til at gå på ufrivillig ferie.

Det forklarer it-leverandøren Addition, som Folketinget har hyret til at stå for hjemmesideplatformen Sitecore.

"Det er i virkeligheden en meget banal fejl, men den har haft store konsekvenser i og med, at siden var nede så længe," siger Jakob Huus Andreasen, direktør Addition Danmark, til ComON.

It-firmaet har på et tidspunk ved en fejltagelse overskrevet en licensfil til ft.dk med en forkert licensfil, som udløb i weekenden. Derfor gik siden i sort.

"Så skal vi selvfølgelig have nogle procedurer, der forhindrer, at det sker," siger direktøren og beklager fejlen.

Jakob Huus Andreasen fortæller, at Folketinget er en stor kunde, som Addition hele tiden laver nye ting og ændringer for. Han mener derfor, at det er i dén forbindelse, at Addition har overskrevet licensfilen. Han kan dog ikke fortælle, hvornår det præcist er sket.

Folketingets webmaster løste søndag selv problemet med en interimistisk løsning ved at tage nogle udviklerlicenser til Sitecore og bruge dem til at få ft.dk til at køre igen.

Addition oplyser mandag eftermiddag, at problemet skulle være løst.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job