GPS-udstyr stjæles fra biler

Forsikringsselskabet Topdanmark advarer mod øget risiko for indbrud i biler. Det er især GPS-udstyr, der stjæles i stort omfang.

Bilisternes begejstring for GPS-udstyr og andet dyrt elektronisk udstyr i bilerne har fået antallet af tyverier fra biler til at stige voldsomt. Tal fra Danmarks Statistik viser at antallet af tyverier fra biler i Frederiksborg Amt næsten er fordoblet i det sidste år. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.

Hver dag bliver der anmeldt tyverier fra 100 biler over hele Danmark. Det er især det satellitbaserede navigations-udstyr, der lokker. Forsikringsselskabet Topdanmark advarer nu mod øget risiko for indbrud i biler.

»GPS-udstyr er i høj kurs blandt tyvene, men også bilradioer er interessante for organiserede bander, som vi mistænker for at skibe anlæggene videre til Østeuropa. Og så glemmer mange at beskytte deres indkøb som computere og fladskærme og dyrt tøj, som de læsser af i bilen, inden de shopper videre. Jeg vil råde folk til at være mere forsigtige og ikke efterlade store værdier åbent fremme i bilerne. Kan man tage sin GPS med sig, er det også en god ide,« siger Torben Larsen, salgschef for Topdanmark i Nordsjælland, til avisen.

Kriminalkommissær Keld Olesen er enig i dette råd og advarer mod at efterlade værdifulde ting i bilen.

»Det er uforsigtigt at lade værdigenstande ligge fremme i bilen, så det bedste råd til bilejere er, at de skal være mere bevidste om at tage tingene med sig, når de forlader bilen,« siger Keld Olesen til Frederiksborg Amts Avis.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere